Vertės sumažinimo koeficientas (angl. haircut) – kas tai?
Paskutinį kartą atnaujinta 2023 m. birželio 30 d.
Finansų rinkose vartojama sąvoka haircut reiškia turto vertės sumažinimą. Tai yra tam tikras procentais išreikštas koeficientas. Pavyzdžiui, jei turto (pvz., konkrečios vyriausybės obligacijos) vertė yra 1 mln. eurų, bet tam turtui pritaikomas 20 % vertės sumažinimo koeficientas, yra laikoma, kad to turto vertė yra lygi tik 0,8 mln. eurų.
Kada vertės sumažinimo koeficientai taikomi?
Vienas iš vertės sumažinimo koeficiento taikymo pavyzdžių – kai centriniai bankai skolina komerciniams bankams. Suteikdamas paskolą ir norėdamas apsidrausti, centrinis bankas prašo pateikti įkaitą (daugiau apie įkaitą galite sužinoti čia). Tačiau centrinis bankas jam pateiktam įkaitui pritaiko vertės sumažinimo koeficientą, t. y. sumažina jo vertę. Pirmiau paminėto pavyzdžio atveju komercinis bankas gautų 0,8 mln. eurų paskolą, nes taip yra įvertintas įkaitu pateiktas turtas, pritaikius jam 20 % vertės sumažinimo koeficientą.
Kodėl vertės sumažinimo koeficientai taikomi?
Centriniams bankams reikalinga garantija, kad jų paskolinti pinigai jiems bus grąžinti. Žinoma, pirmoji garantija – tai jų susitarimas su paskolos gavėju dėl paskolos grąžinimo. Bet jei vis dėlto paskolos gavėjas paskolos negrąžintų, centrinis bankas būtų priverstas parduoti įkaitą. Todėl centrinis bankas turi būti tikras, kad įkaitą galės parduoti už tokią sumą, už kokią paskolino. Tačiau turto vertė gali padidėti arba sumažėti. Be to, centriniams bankams įkaitu pateikto turto gali nepavykti parduoti iškart. Tad jo vertės sumažinimas yra tam tikra apsauga nuo nuostolių, kurių gali būti patirta, jeigu per laiką iki įkaito pardavimo sumažėtų jo rinkos vertė.
Kad būtų dar aiškiau, kaip pavyzdį imkime 1 mln. eurų vertės obligaciją. Galbūt šiandien ji verta 1 mln. eurų, tačiau nėra jokios garantijos, kad, atėjus laikui ją parduoti, jos vertė tebebus 1 mln. eurų. Finansų rinkos gali būti nepastovios, o turto vertei įtakos gali turėti įvairūs veiksniai, taip pat ir šios obligacijos emitento finansinė būklė. Būtent todėl turto, kurio rinkos vertė šiuo metu yra 1 mln. eurų, nepakanka tokio paties dydžio paskolai gauti.
Kas lemia vertės sumažinimo koeficiento dydį?
Paskolos teikėjas (šiuo atveju centrinis bankas) privalo įvertinti, kokio dydžio vertės sumažinimo koeficiento pakaktų norint apsisaugoti nuo rizikos, kad turto nepavyks parduoti už jo dabartinę vertę. Tai priklauso nuo pirmiau paminėtų veiksnių, taip pat nuo to, kiek tam tikras turtas yra rizikingas, kiek nepastovi yra jo kaina ir kiek jis likvidus (t. y. ar nebus sunku jį greitai parduoti nepatiriant finansinių nuostolių). Kitaip tariant, vertės sumažinimo koeficiento dydis priklauso ir nuo įkaito, ir nuo jo emitento savybių. Pavyzdžiui, centrinės valdžios obligacijos dažniausiai yra palyginti saugi ir likvidi investicija, todėl joms taikomas mažesnis vertės sumažinimo koeficientas negu banko paskoloms.
Kokius vertės sumažinimo koeficientus taiko Eurosistema?
Eurosistema, kurią sudaro ECB ir euro zonos šalių nacionaliniai centriniai bankai, atidžiai apsvarsto, kokį vertės sumažinimo koeficientą taikyti priimamam įkaitui. Visada siekiama užtikrinti, kad taikomas koeficientas būtų pakankamas ir proporcingas nuostolių rizikai sumažinti iki minimumo.
Svarstydama, ar priimti siūlomą įkaitą, Eurosistema neteikia pirmenybės jokio konkretaus tipo turtui. Svarbiausia, kad tas turtas atitiktų jos reikalavimus. Pavyzdžiui, už 1 mln. eurų vertės paskolą paskolos gavėjas kaip įkaitą galėtų pateikti 1,7 mln. eurų vertės banko paskolų, kurioms taikomas 40 % koeficientas, arba 1,06 mln. eurų vertės vyriausybės obligacijų, kurioms taikomas 5 % koeficientas. Abiem atvejais įkaito vertė būtų šiek tiek didesnė negu 1 mln. eurų. Svarbiausia, kad bendra įkaito vertė, pritaikius vertės sumažinimo koeficientus, nebūtų mažesnė už bendrą paskolos vertę. Tai reiškia, kad paskolos gavėjas įkaitu turi pateikti arba daugiau turto, kuriam taikomas didesnis koeficientas, arba mažiau turto, kuriam taikomas mažesnis koeficientas.
Eurosistema turi griežtą rizikos valdymo sistemą, o vertės sumažinimo koeficientų taikymas yra viena iš rizikos kontrolės priemonių, kurių ji imasi siekdama užsitikrinti, kad neprisiimtų nereikalingos rizikos. Rizikos kontrolės sistema reguliariai peržiūrima, ECB skelbia įkaitui taikomų vertės sumažinimo koeficientų kategorijų sąrašą.
Išsamiau apie vertės sumažinimo koeficientus rašoma nereguliarių straipsnių serijos straipsnyje „The valuation haircuts applied to eligible marketable assets for ECB credit operations“ (Vertės sumažinimo koeficientai, taikomi priimtinam antrinę rinką turinčiam turtui vykdant ECB kredito operacijas).